Pēc pamošanās, cilvēki kādu laiku atrodas sava sapņa ietekmē. Reizēm gadās arī tā, ka mēs ļoti ilgi atceramies savu sapni, iegrimstam sapņa atmosfērā un tad, kādā brīdī, mēs saprotam, ka esam redzējuši krāsainu sapni, tāpēc ka, ainas, kuras ataust atmiņā ir krāsainas. Bet daži speciālisti uzskata, ka ļoti daudzi cilvēku, aptuveni 75 – 80%, redz melnbaltus sapņus. Neviens nevar apstiprināt šo ciparu pareizību un neviens konkrēti nevar atbildēt, kāpēc daži cilvēki redz krāsainus sapņus, bet daži melnbaltus. Vai cilvēks ir spējīgs vadīt savus sapņus un iespaidot to krāsu?

Arī šajā jautājumā zinātnieku domas dalās, psihologi nevar vienoties par viennozīmīgu atbildi. Daudzi psihologi uzskata, ka krāsainus sapņus redz cilvēki, kuriem ir psihiski traucējumi, ka krāsaini sapņi, ir viena no šizofrēnijas pazīmēm. Tādu informāciju varēja bieži lasīt žurnālos, kuri tika izdoti pirms vairākiem gadu desmitiem, bet arī mūsdienās var satikt speciālistus, kuri piekrīt šim viedoklim. Daudzi zinātnieki ir kategoriski noraidījuši šo viedokli.

Kas redz krāsainus sapņus un kāpēc?

Visbiežāk, par krāsainiem sapņiem stāsta radošo profesiju pārstāvji – gleznotāji un muzikanti. Daudzi gleznotāji nemaz neslēpj to, ka savu gleznas ir nosapņojuši sapnī. Pētnieki apgalvo, ka krāsainus sapņus biežāk redz emocionāli cilvēki un kreiļi. Ir konstatēts fakts, ka par sapņu krāsainumu, tēliem un fantāzijām atbild mūsu smadzeņu labā puslode, bet tieši šī smadzeņu puslode labāk ir attīstīta tieši kreiļiem.

Skaistā dzimuma pārstāves, kuras ir daudz emocionālākas par vīriešiem, redz krāsainus sapņus aptuveni pusotras reizes vairāk, nekā stiprā dzimuma pārstāvji.

Ja pievēršam uzmanību vecuma grupām, tad ļoti labi var redzēt tendenci, ka ar gadiem cilvēki krāsainus sapņus sāk redzēt arvien retāk. Daudzi zinātnieki, krāsainos sapņus saista ar krāsaino kino un televīziju. Šie speciālisti apgalvo, vecāka gadagājuma cilvēki pārsvarā redz melnbaltos sapņus tāpēc, ka viņu bērnībā un jaunībā bija tikai melnbaltie TV. Tāds apgalvojums ļauj izteikt pieņēmumu, ka mūsu bērni, kuri ir dzimuši krāsainās televīzijas, kino un datoru ērā, krāsainus sapņus redzēs daudz biežāk, nekā viņu vecāki un vecvecāki.

Zinātnieki apgalvo, ka uz sapņiem lielu iespaidu atstāj fakts, kā mēs esam pavadījuši dienu. Ja jūs esat skumjš, jums ir nomākts garastāvoklis, jums ir bijusi smaga diena, tad diez vai jūs naktī redzēsiet krāsainus sapņus. Un otrādi, ja jums dienas laikā ir priecīgi notikumi, jūs esat apmierināts un laimīgs, jums ir labs garastāvoklis, tas viss veicina krāsainu sapņu sapņošanu, bet diemžēl, ne jau visi krāsainie sapņi ir patīkami. Pētījumi liecina, ka krāsainus murgus redz daudz biežāk nekā patīkamus notikumus un otrādi, patīkamus notikumus daudz biežāk var redzēt melnbaltus.

Daudzi mūsdienu speciālisti uzskata , ka melnbaltie sapņi vispār neeksistē, ka visi cilvēki redz krāsainus sapņus, vienkārši pēc pamošanās daudzi cilvēki nav spējīgi atcerēties krāsas, tieši tāpat, kā nevar atcerēties sapni vai daudzas sapņa detaļas, tāpēc tad, kad cenšas izstāstīt savu sapni, runā par melnbaltajiem toņiem. Daudzi redz sapņus neizteiktās krāsās un pamostoties nevar noraksturot krāsu gammu. Citi zinātnieki atkal apgalvo, ka mēs visi redzam tikai melnbaltus sapņus, bet tā kā pasaule mums visapkārt ir krāsaina, mēs sapni pārnesam dzīvē un sākam to uzskatīt par krāsainu.

Ja jūs gribat redzēt krāsainus sapņus, tad attīstiet smadzeņu labo puslodi. Kā to izdarīt? Nodarbiniet pēc iespējas vairāk kreiso roku, rakstiet dienā vismaz dažus teikumus ar šo roku, mācieties priecāties par dzīvi, par katru nodzīvoto dienu, centieties kļūt par pozitīvu cilvēku, centieties gūt jaunus iespaidus, dzīvojiet aktīvu dzīvi, kārtīgi izguļaties un ar laiku jūs pamanīsiet, ka jūsu sapņi ir kļuvuši krāsaini un spilgti!