Kas jāzina iepērkoties internetā

Pat viskaislīgākās veikalu apmeklētājs, ik pa brīdim mēdz sev internetveikalā pasūtīt jaunu tālruni vai kleitu. Neskatoties uz to, ka internetveikalā iepirkties ir ātri un ērti, tiem ir arī savi, labi redzami mīnusi: var palikt gan bez naudas, gan bez preces.

Norēķinu karte

Ja tu pirkumu apmaksai izmanto kredītkarti, tad parūpējies par savas naudas drošību. Iegādājies atsevišķu karti, kuru izmantosi pirkumiem internetā un uz kuru pārskaitīsi tikai konkrētu naudas summu, lai varētu apmaksāt izvēlēto pirkumu. Ja kaut kas noies greizi, tu pazaudēsi tikai to naudu, kas bija paredzēta šim pirkumam.

Izmanto PayPal

PayPal ir starptautiskā elektroniskās apmaksas sistēma ar kuru sadarbojas lielākais vairums lielāko internetveikalu. Ja tu apmaksāsi pirkumu ar šīs sistēmas palīdzību, bet kaut kas aizies greizi, tad PayPal atgriezīs naudu uz tavu rēķinu. Galvenais, par to laicīgi paziņot attiecīgajiem dienestiem. Laiks, sūdzības iesniegšanai ir ierobežots, tāpēc vajag uzmanīgi sekot līdzi savam darījumam.

Iepazīsties ar notikumiem

Bieži vien, internetveikalu lietotāji neiepazīstas ar internetveikala lietošanas noteikumiem vai citiem piedāvājumiem. Tā ir liela kļūda, tāpēc, ka tieši tie satur daudz svarīgas informācijas. Piemēram, vai ir pieejama preces izsekošana, iespēja atgriezt preci, ja tā nederēs, kurš apmaksās izdevumus , saistītos ar preces atgriešanu, kāds ir sūdzības iesniegšanas termiņš. Turklāt, tas ir attiecināms ne tikai uz pirkumiem internetveikalā.

Izpēti atsauksmes

Ja esi nolēmusi iepirkties internetveikalā, tad pārliecinies, ka forumos un mājas lapās nav atsauksmju par pazudušo naudu un mantām, vai mājas lapa eksistē pietiekami ilgi un vai cenas neizraisa aizdomas. Ja esi nolēmis iegādāties samērā dārgu preci, tad pārbaudi veic vēl rūpīgāk.

Seko līdzi ziņām par sevi

Nekādā gadījumā, nevienam neatklāj savas norēķinu kartes un pases numuru. Viltnieki, bieži vien, piedāvā pārskaitīt naudu uz tavu karti vai arī lūdz pārskaitīt naudu uz viņu kontu. Turklāt, viņi var palūgt tev ne tikai norādīt norēķinu kartes numuru, bet norādīt arī telefona numuru, personīgos datus, norēķinu kartes drošības kodu un pat internetbankas paroli. Parasti tas tiek izdarīts viltus ceļā, piemēram, viltnieks uzdodas par bankas pārstāvi un piedāvā pārskaitīt naudu par pirkumu.

Pieprasiet preces dokumentus

Pasi kleitai, droši vien jums neviens neatsūtīs, bet jebkurai sadzīves tehnikai un elektroprecēm, kārtīgs internetveikals, obligāti atsūtīs dokumentus. Aliexpress pārdevējs, droši vien to neizdarīs, tāpēc jau laicīgi viņu brīdini, ka nepieņemsi preci bez dokumentiem. Ja kaut kādi dokumenti nav atsūtīti, tas ir labs iemesls aizdomāties. Bet, savas aizdomas, noteikti var pārbaudīt jebkurā policijas iecirknī.

Kāpēc cilvēki veic tik daudz impulsīvo pirkumu

Jaungada izpārdošana un atlaižu sezona pēc svētkiem, liek mums katru gadu veikt daudz neapdomātu pirkumu gan parastajā veikalā, gan internetveikalā. Mums mājās uzrodas milzīgs daudzums nevajadzīgu mantu, par kuru praktiskumu var spriest ļoti ilgi. Kāpēc mēs to darām atkal un atkal? Jo, bieži vien, stāvot un skatoties un nopirktajām mantām, mums galvā nāk doma, tas nu gan bija pēdējo reizi…bet, nonākot veikalā, mūsu apņemšanās ir pazudusi un mēs atkal metamies apmierināt visus savus “gribu”, “patīk” un man “vajag”… Mēģināsim tikt skaidrībā, kāpēc cilvēki iepērkas impulsīvi?

Iepirkšanās sezona, kas ir sasaistīta ar Jaungadu, ir periods, kad mārketinga darbinieki, liek lietā visas savas prasmes un zināšanas psiholoģijas jomā un dara visu, lai liktu cilvēkiem nedabiski vēlēties iegādāties pēc iespējas vairāk. Viss iepirkšanās mehānisms ir smalki pārdomāts – te likti lietā ir gan pārdevēju – konsultantu komplimenti, gan pārdomāti izvietotās saistītās preces, vienu vārdu sakot viss, kas liek jums iegādāties pat tādas preces, kuras jūs sev nevarat atļauties. Pat vismazākie sīkumi, liks jums bezjēdzīgi un neapdomīgi tērēt naudu.

Daudzi cilvēki aizdomājas, priekš kam viņiem mājās ir vajadzīga tāda manta, cenšas novērtēt, kur to varēs izmantot, cik bieži tā būs vajadzīga. Svarīgi ir zināt, ka jebkurai mantai, priekš mums ir psiholoģiska nozīme. Tieši tas, kalpo par izšķirošu faktoru, iegādājoties impulsīvus pirkumus. Viens no amerikāņu ekonomistiem ir teicis, ka cilvēks, kas vienkārši pērk produktus lielveikalā, jau atrodas savu visdziļāko jūtu un emociju gūstā.

Psihologi uzskata, ka cilvēki veic impulsīvus pirkumus tādā gadījumā, kad uzskata, ka zīmols vai prece atbilst viņu priekšstatam par pasauli un palīdz nostiprināt savas individualitātes apziņu.

Piemēram, jūs uzskatāt sevi par stilīgu puisi un uzskatāt, ka tādam būt ir labi, tad visticamāk, jūs sev nopirksiet kaut ko no Apple ražojumiem, neskatoties uz to, ka ir jāpārmaksā, tāpēc, ka visiem, šīs kompānijas produktiem ir īpaša psiholoģiskā nozīme.

Tādā veidā, mantas un zīmoli, spēlē svarīgu, simbolisko trofeju lomu, pateicoties kurai, pircēji paaugstina savu pašvērtējumu. Tādi pirkumi, tiek izmantoti kā signāli, ar kuru palīdzību mēs demonstrējam savu individualitāti citiem.

Pirmie pētījumi, šajā jomā parādīja, ka 62% pirkumi veikalos, tiek veikti impulsīvi. Izrādās, ka lielā mērā, tas attiecas tieši uz internetveikaliem – te racionāla ienākumu plānošana atkāpjas otrajā plānā, tāpēc, ka mēs zaudējam realitātes sajūtu. Protams, to iespaido gan kulturālie, gan teksta, gan personīgie faktori, kas nosaka to, kā mēs iepērkamies.

Jo vairāk attīstīts individuālisms, jo biežāk cilvēks apmeklē veikalu.

Impulsīvie pirkumi, bieži vien tiek veikti arī stresa iespaidā, tad, kad cilvēks zaudē kontroli pār situāciju. Pētījumi, apstiprina šo faktu: pēc lielām katastrofām cilvēki iepērkas daudz vairāk. Interesanti, bet cilvēki iepērkas mazāk, ja uz veikalu dodas kopā ar saviem radiniekiem un daudz vairāk, kopā ar draugiem.

Tieši tāpat, kā jebkurai citai atkarībai, impulsīvajiem pirkumiem, jāsāk radīt mums problēmas, lai mēs sāktu to uzskatīt par kaitīgu. Citiem vārdiem sakot, ja jūs varat atcelt impulsīvos pirkumus un atgriezt savu naudu, tad problēmu nav. Bet, ja jūs sev apkārt redzat mantu kalnu, kas kļūst par jūsu dzīves jēgu, tad ir pienācis laiks, sākt uztraukties.

Kāpēc mums naktī nerādās sapņi?

Vienmēr ir ļoti patīkami, pēc steigā pavadītās dienas, ietīties siltā segā, ērti iekārtoties savā gultā un saldi aizmigt. Visiem mums patīk sapņot skaistus sapņus, atgūt spēkus un atjaunot enerģiju nākošās dienas gaitām. Bieži vien gadās tā, ka no rīta pamodies, jūs saprotat, ka visu nakti esat gulējis kā “nosists” un neesat sapņojis. Tas var padarīt mūs bēdīgus, it īpaši ja tā notiek jau ilgu laiku. Mēģināsim tikt skaidrībā, kāpēc cilvēki neredz sapņus.

Mūsdienu zinātnieki izvirza daudz teoriju, kuras mēģina izskaidrot miega dabu, bet pagaidām neviena versija neizraisa viņos 100% pārliecību. Mēs varam nosaukt tikai vispārpieņemtus faktus, kuri raksturo miegu:

  • Cilvēks pavada miegā aptuveni trešo daļu no savas dzīves.
  • Pilnvērtīgai atpūtai cilvēkam ir nepieciešamas 7 – 8 stundas.
  • Nakts miegs sastāv no vairākām miega fāzēm.
  • Sapņi mums radās tikai paradoksālajā miega fāzē, kura ilgst aptuveni 15 minūtes un nakts atpūtas laikā atkārtojas vairākas reizes.

Guļošam cilvēkam, sapņi radās aptuveni 4 reizes nakts laikā, paradoksālajā miega fāzē. Pirmie sapņi parasti atspoguļo to, kas ar mums ir noticis dienas laikā, bet nākamie sapņi kļūst arvien mīklaināki un neloģiskāki.

Cilvēks atceras tikai tos sapņus, pēc kuriem viņš ir nejauši pamodies, piemēram, lai pagrieztos uz otriem sāniem vai lai pamasētu notirpušo roku vai arī tos sapņus, kurus sapņo no rīta pirms pamošanās.

Eksistē vairāki iemesli, kāpēc cilvēki domā ka neredz sapņus vai arī neatceras, ka ir tos redzējuši.

  • Liels nogurums – gan fizisks, gan morāls. Pēc ilgstošām slodzēm, cilvēks parasti guļ ļoti ciešu miegu, nepamostoties, tāpēc viņš arī neatceras, ka ir sapņojis.
  • Alkohola reibumā. Pēc alkohola lietošanas cilvēkam ir ļoti grūti atcerēties savus sapņus, tāpēc, ka nakts laikā viņš nav, tā pa īstam atpūties, lietotā alkohola dēļ.
  • Psihiskie traucējumi. Ja cilvēks ilgāku laiku atrodas depresijā vai arī ja viņam ir nervu sabrukums, tad viņam ir ļoti grūti aizmigt. Ja mēs ilgāku laiku nevaram aizmigt un kārtīgi izgulēties, jūtamies noguruši, mūsu spēki ir izsīkuši, tad mēs nevaram atcerēties savus sapņus, tāpēc, ka organisms visus spēkus velta veselības atgūšanai.

Kas jādara lai sapņi atgrieztos?

Lai pie jums atkal atgrieztos sapņošana, lai jūs atkal varat izbaudīt šo dabas dāvanu, tad vajag ievērot dažās rekomendācijas:

  • Izdomājiet kādu rituālu, kuru jūs vienmēr veiksiet pirms gulētiešanas. Tas var sastāvēt no vienkāršām darbībām, piemēram, grāmatas lasīšana, meditēšana, apģērba sagatavošana rītdienai, zobu tīrīšana un gultā.
  • Veiciet garīgo darba pārmaiņus ar fizisko darbu. Jebkura vienveidīga darbība, kura tiek izpildīta ilgstošu laika posmu, noved pie garīgās pārpūles un noguruma, tāpēc centieties savu dienu padarīt daudzveidīgāku. Piemēram, ja jūsu darbs ir saistīts ar sēdēšanu pie datora, tad, pēc katras nostrādātās stundas piecelieties un 10 minūtes atpūtieties, iedzeriet tēju vai pavingrojiet, pazvaniet draugam vai izdariet kādu mazu darbiņu.

Ko par to saka psihologi?

Speciālisti apgalvo, ka katram cilvēkam, katru nakti rādās sapņi, tikai ar vienu nosacījumu, ja viņš guļ. REM miega fāze, kuras laikā cilvēks redz sapņus, nakts laikā atkārtojas 4 – 5 reizes naktī, tā ir saistīta ar paaugstinātu galvas smadzeņu darbību. Viena no šī miega fāzes pazīmēm ir ātra acs ābolu kustēšanās un ja mēs saskaitām visus tāda miega periodus, nakts laikā sanāk aptuveni – 1,5 stundas.

Visiem cilvēkiem rādās sapņi, cits jautājums ir, vai viņš tos atceras? Ja cilvēks ir psihiski un fiziski vesels, tad viņš vienmēr atceras savus sapņus. Parasti, tie ir tie sapņi, kurus mēs sapņojam no rīta, pirms pamošanās.